İSRAİL, DOMATES, YONGA

İSRAİL, DOMATES, YONGA
23 Aralık 2023 20:24
266
A+
A-

Ceyhun Balcı

Basında bir haber.

İsrail’e domates satan dinci parti ileri gelenine parti görevinden el çektirilmiş.

Bu haberin neresinden tutmalı?

Bilmem kaç tane Arap-İslâm ülkesi bir araya gelip de İsrail’e karşı bir adım atamamşıken İsrail domatesle mi dize getirilecek?

Çok da ciddiye alınmayacak bu haber bir şeyleri düşünmemize engel değil elbette.

İsrail’e domates satmamanın İsrail’e ne zarar vereceği tartışılır. Kasası boşalmış, ekonomisi varla yok arasındaki Türkiye’ye hiç yarar sağlamayacağı açıktır.

Onlarca İslâm ülkesi İsrail’e akaryakıt akışını engellemeyi aklına getirmezken domatesi tartışmak!

İç kavgadan başını kaldıracak durumda olmayan zavallı Yemen’in Kızıldeniz’de yaptıklarının hakkını vermeyi unutmayalım.

İğneyi kendimize batırmak kaçınılmaz.

Kürecik’ten İsrail’e bilgi akışı kesilse, İncirlik güvencesine son verilse, Ceyhan’dan İsrail’e petrol akışı durdurulsa diye düşünmeye çalışsak, az önce içimiz kan ağlayarak dile getirdiğimiz ekonomi gerçekleri yakamızı bırakmaz.

Özetle ne Türkiye ne de emperyalizmin ayrılmaz parçalarına dönüşmüş Arap ülkeleri bir şey yapamazken domatesle uğraşmak olsa olsa gelişmemeye kararlılık gösterisi olur.

Gelelim yongaya!

Süper akıllı topluma doğru yol alan dünyada en değerli varlık bilgidir. Bu bilginin kaynağı da çevremizde oluşan verileri düzenleyen, analiz eden ve işe yarar duruma getiren insan aklı. Hemen her konuda kibirden yanına yaklaşılamayan insan her nedense bu önemli varlığını kullanma konusunda ikilem içindedir.

İsrail, bugünün dünyasında en değerli dışsatım ürünlerinden biri olan yarı iletken yonga üretiminde dünyanın ilk 10 ülkesinden birisidir.

Her yıl rekorlar kırmaya oymayan Türkiye dışsatımının özgül ağırlığı ise şu bilgide saklıdır. Türkiye’nin dışsatımının kilo başına değeri zar zor 2 USD’dir. Dışastımının kilosu binlerce dolar eden ülkeler bulunduğunu anımsatmakla yetineyim.

Bilişim çağına girdiğimiz ve o çağda hızla ilerlediğimiz bu dönemde bilginin en değerli dışsatım ürünü olduğunu bilmek zorundayız. Çoğu bilgisizlik çok da önemli sorunlara yol açmayabilir. Ancak, bilgiyle ilgili bilgisizliğin “tehlikeli cehalet” olduğu tartışmasızdır.

Kahveci basıp vandallık sergilemeyle, sokaklara kola dökmekle emperyali dize getirmenin olanaklı olmadığını öğrenmek gerekli olmanın ötesinde zorunludur.

Bu tren de kaçırılırsa azgın emperyalizmle baş etmek her geçen gün zorlaşacaktır.

Son bir soru!

İsrail’e satılması sorun olan domatesin tohumu İsrail kökenli olabilir mi?

İsrail kısır tohum üretiminde de hatırı sayılır öneme sahip bir ülke.

Cumhuriyet ayarlarına dönelim diyoruz ya her fırsatta!

Kimileri bu söylemimizi geçmişe özlem olarak da niteleyebiliyor.

Açık ve net olan Cumhuriyet ayarlarından anlamamız gerekenin “aklını kullanmak” olduğudur.

Azim ve Karar, 23.12.2023