wp menus'den En Üst Menünüzü Seçin
Envato ad
Envato ad

İSTİFA

Ceyhun BALCI

İstifa öteden beri aramızın pek de hoş olmadığı bir kavram. Tek yanlı bir karardır. Açıklanması da, uygulanması da bir o kadar hüner gerektirir. Sesletimden öte benzerliği olmayan “istifade” ise bizde çok daha fazla ilgi gören olgudur. Bu uğurda yapılmayacak yoktur. Altına girilmeyecek yük de!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Pazar akşamı istifa ederek bu kavrama olan özlemimizi gidermemiz umudu yarattı.  İlerleyen saatlerde ise “keşke etmeseydi” dedirtecek gelişmeler yaşandı.

Her şeyden önce istifa kararının açıklanması bu denli belirsizliğe yol açmamalıydı. Devlet geleneğine ve yerleşikleşmiş eğilimlere tümüyle ters düşen bu yöntem 24 saati aşkın süre gündemin başına yerleşti.

Tek kişi rejiminde tek kişinin en yakınındakinden gelen bu çıkıştan çok seçtiği yöntem öne çıkmış oldu.

Pazartesi sabahı açıklığa kavuşan karmaşık süreç boyunca kapıkulu medyasının sessizliği hangi çağda yaşıyoruz dedirten düzeydeydi.

Belli ki gocuklu celep vaktiyle sopasını öyle bir kaldırmış ki! O gün bugündür medya değil haber vermek ağzını açamıyor. Bilginin ve haberin ışık hızıyla yayıldığının savlandığı çağımızda bu savın sahiplerini iyiden iyiye güç duruma düşürecek tarihsel saatler yaşandı. Başta gazeteciler olmak üzere her kesimden insanı utanca sürükleyen bir zaman aralığı yaşandı.

İnstagram açıklamasına iliştirilen sağlık nedenleriyle sözüyle birleşen derin sessizlik Albayrak’ın sağlığından ve yaşamından kuşku duyulmasına bile neden oldu denebilir.

Ülke ekonomisinin bıçak sırtında olduğu herkesçe az çok bilinen ama neredeyse açıklan(a)mayan bir gerçek!

Bu sabah (10.11.2020) medyaya yansıyan haberlere (belki de söylentilere) bakılırsa yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile eski bakan Berat Albayrak sarayda yumruk yumruğa kavga etmişler. Türkiye’ye egemen olan yeni dönemde devlet katında önemli görev yapanların biribirlerine omuz atmalarına tanık olunmuştu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/video/albayraka-omuz-atan-soyludan-kameralara-tebessum-1044406

Yumruklaşma bu konudaki davranışların boyut değiştirmekte olduğunu gösteriyor.

https://www.veryansintv.com/berat-albayrak-naci-agbal-ile-yumruklasti-iddiasi

Denebilir ki!

Bu bir söylentidir!

Elbette olabilir!

Ama, unutulmasın ki, kimi şeylerin söylentisi de gerçekleşmesi kadar kötüdür. Bu da onlardan birisidir.

Türkiye’nin içine düştüğü ekonomik açmaz kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet düzeneğinde kendisini gösteren akıl almaz ve hiç de alışık olmadığımız davranış biçimleri kaygı verici boyutlara erişmiş durumdadır.

2001 ekonomik krizinden hemen önceki gün tüm TL birikimini dövize çeviren zamanın Merkez Bankası Başkanı epeyce eleştirilmişti. Bugünlerde yaşananlara bakınca o zamanki gelişmenin solda sıfır kaldığını görmek de bir o kadar acı vericidir.

Türkiye 70 yıldır belirli aralıklarla ekonomik kriz yaşıyor. Şimdi yaşanmakta olan da zamana yayılmış olarak onlardan birisi! Akılsız başımızın cezasını toplumca bedeller ödeyerek çekiyoruz.

Ama, devlet geleneğinde açılan derin yaraların iyileştirilmesi hiç de kolay olmayacak gibi görünüyor.

Uğranılan parasal yitim kadar önemli olan bu ayrıntı anlaşılır ve açıklanabilir değil.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar