wp menus'den En Üst Menünüzü Seçin
Envato ad
Envato ad

ABD SEÇİMİ

Ceyhun BALCI

Sisam depremi yaşanmasa bu denli ilgisiz kalmazdık ABD seçimine.

Bu kezlik hoşgörsünler!

Yine de, depremin arama ve kurtarma temelli gösteri bölümü sonlanınca kimi kanallar ABD seçimine odaklanabildiler. ABD’de öğretim üyesi olan bir hanımefendi olanca Bidenciliğiyle ABD seçiminin önemine değindi. Biden seçilirse her şey düzelecek ve yerli yerine oturacak demeye getirdi. Buradan katılan anlı şanlı gazetecimiz de ara gazı vererek üzerine düşeni yaptı!

ABD başkanlık seçimleri öteden beri vitrine çıkarılacak kişinin belirlenmesi amaçlı olmuştur.

Dünyanın bir numaralı emperyal devleti ABD’nin ulusal ve küresel ölçekteki amacı ve duruşu neredeyse hiç değişmez. Değişse değişse ancak öncelikler değişebilir.

Türk televizyonunda bu konuyu işleyenlerin olguya bizi ilgilendiren yanıyla değinmediklerini de şaşırarak izledim.

Sokaktaki bir TC vatandaşı olarak Biden-Trump ayrımı yapmaya çalıştım!

  • Hangisi seçilse PKK-YPG aşkından vazgeçecek?
  • Hangisi seçilse ülkemizin de içinde bulunduğu bölgeye yönelik Amerikan bakışı ve davranışı değişecek?
  • Hangisi seçilse yükselen doğuya yönelik Amerikan tutumu farklılaşacak?
  • Hangisi seçilse yeryüzündeki yer altı ve yerüstü varsıllıkların denetimini elinde tutmaktan vazgeçecek?

Şu günlerde Amerikan başkanlık seçimine yönelik bakış ve değerlendirmelerin bile Türkiye’deki siyasi saflaşmadan pay aldığını görüyoruz.

Biden’ın Türkiye karşıtı açıklamaları ile Trump’ın Erdoğan dostu görünen yaklaşımları bir araya getirilerek anlamsız bir Bidencılık sığlığına düşüldüğü gözlemleniyor.

Dünyaya ve dolayısı ile ABD’ye küresel egemenlik penceresinden bakılmadığında Amerikan başkanlık seçimlerine anlam yüklemek kolaylaşıyor. Bu bakış açısında bilgisizlik kadar emperyalizmi bilerek göz ardı etme cinliğinin etkisi olduğu kesindir.

Diğer yandan, Trump’a oy veren Amerikalıları tıpkı burada olduğu gibi aptallıkla suçlayanların da eksik olmadığı görülüyor. Kuşkusuz bu da bir gerçektir. Ama, düşünen, gözlemleyen ve çözümleme yapan insanların düşünce çıtasını biraz daha yükseltmeleri gerekmez mi?

Sonuç olarak, ABD’de başkanlığa kim seçilirse seçilsin Amerikan dış politikasının doğrultusu değişmeyecektir. Değişeceğini ummak safdillik olur.

Önemsenmesi gereken ABD’de kimin başkan olduğu değil ABD’nin hedefindeki ülkelerdeki yönetimlerin emperyal ülkeye karşı alacakları tutumdur.

Biden seçilirse dünya kurtulur Trump seçilirse vay halimize anlayışı anlamlı değildir.

Yazının sonunda Obama seçildiğinde koyunlarını kurban eden Vanlı vatandaşımız geldi aklıma. Bugün Biden adına zafer çığlıkları atanlar eksik değil Türkiye’de.

Aradaki fark mı?

Önceki öğrenimsiz cahildi bugünkü öğrenimli cahil!

Türkiye ve belki de dünya ne çekiyorsa “aydınlarından” çekiyor!

Yazar Hakkında

Benzer yazılar