wp menus'den En Üst Menünüzü Seçin
Envato ad
Envato ad

9 EYLÜL

Ceyhun Balcı

Tarihte 10 yıl ya da 30 yıl savaşları adıyla anılan uzun süreli savaşlar olduğu bilinir.

Her nedense biz Türklerin 1911’de başlayıp 1922’de sonlanan savaşlarından böylesi bir ad esirgenmiştir. On bir yıllık bu savaşlar dizisi imparatorluğun yıkımına denk düşse de imparatorluğun küllerinden doğan Cumhuriyet’e giden yolu açmıştır.

9 Eylül 1922’de İzmir’de on bir yıl savaşlarının son kurşunu atılırken barut kokusu yerini diplomasi masasına ve silahlar da yerini kaleme ve ekonomik bağımsızlığa bırakacaktır.

30 Ağustos’ta İstiklâl Madalyalı dedemden söz etmiştim.

Annemin dayısı Ali Osman (Şatıroğlu)’nun 9 Eylül’de İzmir’e giren öncü birliklerden birisinde teğmen olduğunu birkaç yıl önce öğrendim. Bir yandan gururlanırken diğer yandan izini sürdüm. Genelkurmay’la yazışarak belgeliklere ulaşmak istedim. Girişimim karşılıksız kalmadı. Osmanlıca özgün olanların yanı sıra Türkçeleştirilmiş belgeler Genelkurmayca paylaşıldı.

Bu yazıyı okuyan pek çok kişinin soy ağacı incelense bu ve benzeri örneklerin azımsanmayacak sayıda olduğu anlaşılacaktır.

On bir yıl savaşları Osmanlı’nın sonu anlamına gelse de Osmanlı atalarımız üç anakarada canla başla ve elbette kanla vatan savunmasına koşmuşlar.

Anne tarafımdan büyük dedem ve büyük amcam da bu seferberliğe katılanlardan olmuşlar.

Birisi Kanal Cephesi’nde diğeri Galiçya’da görev yapmış.

Sırada onların izini sürmek var!

Sonucu bilemesem de heyecan duyacağım kesindir.

Dilsiz tarihimizi bu yolla dillendirmek biz torunlara düşen önemli görev!

Vatan bilincini yoksa uyandırmak, varsa pekiştirmek bu yolla olası!

9 Eylül’de 11 yıl savaşlarını bitiren son kurşunu atanları, Cumhuriyet’i kuranları, Devrimler’i yapanları kurtarıcı, kurucu ve devrimci önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğinde saygıyla anmak, yüce anıları önünde eğilmek bıkıp usanmadan yerine getirmemiz gereken görev.

Teğmen Ali Osman (ŞATIROĞLU)’na saygıyla…

Ruhları şad olsun…

Azim ve Karar, 09.09.2020

Yazar Hakkında

Benzer yazılar