wp menus'den En Üst Menünüzü Seçin
Envato ad
Envato ad

ORUÇREİS, SOROS SINIRINI NEDEN GEÇEMİYOR ?…

Ümit Yalım

Türkiye’nin 27 Şubat 2020’de, Birleşmiş Milletler’e deklare ettiği Doğu Akdeniz Kıta Sahanlığı Sınırı 26° 19’ 12’’ Doğu boylamından geçmesine rağmen başta Oruç Reis Gemisi olmak üzere Sismik Araştırma yapan gemilerimiz28. Boylamın batısına geçemiyor, ilan ettiğimiz kıta sahanlığında araştırma yapamıyor.

SOROS’un Uluslararası Kriz Grubu (International Crisis Group) örgütünce yayınlanan Mart 2012 tarihli haritada, Doğu Akdeniz Türk Kıta Sahanlığı batı sınırı 28. Boylamdan geçirildi. SOROS tarafından finanse edilen ve sözde Sivil Toplum Kuruluşu olarak faaliyet gösteren Uluslararası Kriz Grubu’nun İstanbul’da da Bölge Temsilciliği var. Uluslararası Kriz Grubu’nun, Türkiye’deki siyaset kurumu ile tanınmış kişileri etki altına aldığı ve ABD’nin çıkarları doğrultusunda yönlendirdiği açık bir şekilde görülüyor.

ERDOĞAN VE AKP HÜKÜMETLERİ, SOROS SINIRINI UYGULUYOR !…

     Uluslararası Kriz Grubu’nun haritasının yayınlanmasından bir ay sonra Erdoğan ve AKP Hükümeti tarafından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’na Doğu Akdeniz’de petrol araması için ruhsat verildi. Bakanlar Kurulu tarafından yetki verilen ve Abdullah Gül tarafından onaylanan ruhsat sahaları 27 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. TPAO’ya verilen ruhsat sahalarının sınırı 28. Boylamdan geçiyor. Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin SOROS sınırını kullanması ve sınırın batısında Türk Kıta Sahanlığı’ndaki bölgelere ruhsat vermemesi dikkat çekiyor.

YAYCI, GÜRDENİZ, BAŞEREN VE ÇAVUŞOĞLU, SOROSCU MU ?

     Doğu Akdeniz’deki Türk Kıta Sahanlığı’nın belirlenmesi için Kamu Diplomasisi ve Halkla İlişkiler çalışması yapıldı. Bu maksatla, Sertaç Hami Başeren, Cihat Yaycı, ve Cem Gürdeniz tarafından konferanslar verildi, makale ve kitaplar yazılarak devlet kurumları ile Türk Kamuoyu yönlendirildi.

Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren’in yayınladığı Türk Kıta Sahanlığı haritasında, Türkiye-Mısır Orta Hattı’nda SOROS sınırı uygulanmış. Mısır ile olan Orta Hat, batı istikametinde 25. Boylama kadar uzatılması gerekirken, Başeren’in, Türkiye-Mısır Orta Hattını, 3 boylam (261 km.) kısaltarak kuzeye yönlendirdiği ve SOROS’un dayattığı 28. Boylamdan geçirdiği görülüyor.

Dr. Cihat Yaycı’nın yayınladığı Türk Kıta Sahanlığı haritasında da, Türkiye-Mısır Orta Hattı’nda SOROS sınırı uygulanmış. Mısır ile olan Orta Hat, batı istikametinde 25. Boylama kadar uzatılması gerekirken, Yaycı’nın, Türkiye-Mısır Orta Hattını, 3 boylam (261 km.) kısaltarak kuzeye yönlendirdiği ve SOROS’un dayattığı 28. Boylamdan geçirdiği görülüyor.

     T.C. Dışişleri Bakanlığı, 18 Mart 2019’da Birleşmiş Milletler (BM)’e gönderdiği Resmi Mektup ile Türkiye’nin Akdeniz’deki Kıta Sahanlığı Sınırı’nın 28. Boylamdan geçtiğini bildirdi. Bakanlık, daha sonra 13 Kasım 2019’da BM’ye gönderdiği Resmi Mektup’ta da Türkiye-Mısır Orta Hattı batı sınırının 28. Boylamdan geçtiğini deklare etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakanlık da SOROS’un dayattığı sınırı uyguladı.

Cem Gürdeniz de, değişik yerlerde verdiği konferanslarda Dışişleri Bakanlığı’nın uyguladığı 28. Boylam sınırına yani SOROS sınırına açık destek verdi. Anılan şahısların, SOROS’un dayattığı 28. Boylam sınırında mutabık kalmaları dikkat çekiyor. Şimdi biz de soralım; Yaycı, Gürdeniz, Başeren ve Çavuşoğlu, SOROSCU mu?

     Türkiye, 1024/20 ve 1093/20 numaralı NAVTEX’leri yayınlayarak 10 Ağustos-12 Eylül 2020 tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de iki ayrı bölgede sismik çalışma planladı ve çalışmalar devam ediyor. Ancak anılan sahalara göre, sismik araştırma gemilerimiz 28. Boylamın batısına geçemiyor, ilan ettiğimiz kıta sahanlığında araştırma yapamıyor. Yani gemilerimiz SOROS sınırını geçemiyor.

     Enerji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özcan Ültanır, 2019’da yazdığı makalesinde, “28 Derece eğer SOROS sınırı değilse yarınlarda batısına geçilecektir” demişti. Mevcut durum itibarıyla araştırma gemilerimiz 28 derece batısına geçemedi ve anılan sınırın SOROS sınırı olduğu tescillendi.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ KRİZİN SORUMLULARI, YAYCI, GÜRDENİZ, BAŞEREN VE ÇAVUŞOĞLU’DUR !…

     Türkiye’nin Mısır ile olan Orta Hat sınırını 28. Boylamdan geçirmesi üzerine Yunanistan boşluğu doldurarak Mısır ile olan sınırını 28. Boylamdan başlattı ve sınırı batı istikametinde 26. Boylama kadar uzattı. 06 Ağustos 2020’de Mısır ile Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması imzalayan Yunanistan, anlaşmayı parlamento onayından geçirdi.

     BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ve uluslararası hukuku ihlal eden Yunanistan, Türk Kıta Sahanlığı’nda askeri tatbikat yaptı ve Meis Adası’ndaki askeri yığınağını artırdı. Doğu Akdeniz’deki kriz Türkiye’nin Mısır ile olan sınırını 28. Boylamdan geçirmesinden ve 80 bin kilometrekarelik kıta sahanlığını Yunanistan’a terk etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu krizin sorumluları, devleti ve kamuoyunu yanlış yönlendiren Yaycı, Gürdeniz, Başeren ve Çavuşoğlu’dur.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar